Nowoczesna proponuje wprowadzenie in vitro w Radomiu

Na dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wzięli posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Michał Stasiński, Nowoczesna zaproponowała wprowadzenie finansowania programu in vitro dla radomian. Z leczenia miałoby skorzystać 150 par rocznie.

Jak mówiła przewodnicząca  lokalnych struktur partii, Katarzyna Kalinowska: „Apelujemy do władz Radomia, wszystkich radnych o wniesienie naszej uchwały na obrady Rady Miasta i ponadpartyjny konsensus dla tej, jakże ważnej dla radomskich rodzin, sprawy. Wynika to także z konsultacji, które przeprowadzaliśmy w ostatnich dniach. Mieszkańcy naszego miasta wyrażają poparcie nie tylko dla samego leczenia niepłodności metodą in vitro, ale również finansowania programu przez nasz lokalny samorząd.”

Jak podkreśliła obecna na konferencji posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz „Rodzina i macierzyństwo podlegają szczególnej ochronie Państwa. W związku z tym jego rolą jest też podjęcie działań mających na celu zapewnienie możliwie jak najszerszego dostępu do świadczeń medycznych o potwierdzonej skuteczności, przezwyciężającej skutki niepłodności.”

„Najlepszym przekazem jest to, że nie jest to projekt partyjny, lecz służący ludziom. Dlatego wiele osób związanych z różnymi ugrupowaniami istniejącymi na scenie politycznej decyduje się na poparcie tego obywatelskiego programu. Liczę, że podobnie będzie w Radomiu” – powiedział poseł Michał Stasiński.

Według programu Nowoczesnej  każda zakwalifikowana para miała prawo skorzystać z dofinansowania jednego zindywidualizowanego zabiegu wspomaganego rozrodu w wysokości do 100%, w maksymalnej kwocie do 5 000 zł. Dofinansowanie zabiegów in vitro dla 150 par miałoby wynosić 750 tys. zł rocznie.

Zdaniem lekarza Marty Zdziech-Maciąg skuteczność planowanych w programie działań potwierdzają opinie ekspertów klinicznych – jego założenia pozostają bowiem w zgodzie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?