Kilkaset propozycji na Mapie Potrzeb Radomia

Blisko ludzi – pod tym hasłem minął rok działalności radomskiej Nowoczesnej. Konsultacje społeczne, inicjatywy obywatelskie i Mapa Potrzeb, na której znajduje się już kilkaset propozycji i uwag radomian dotyczących zmian w naszym mieście. „Stawiamy na bliski kontakt z ludźmi, bo to oni tak naprawdę mają monopol na wiedzę. To jest zmiana oblicza radomskiej polityki, którą jako jedyni proponujemy. Czas, aby nie tylko mówić o problemach mieszkańców, ale i skutecznie je rozwiązywać.” – mówił w rozmowie z nami Patryk Fajdek, członek Zarządu Nowoczesnej w Radomiu.

Przeglądając wspomnianą Mapę Potrzeb można odnieść wrażenie, że radomianie chętnie dzielą się swoimi pomysłami. Chcą wpływać na swoje najbliższe otoczenie i współdecydować o funkcjonalności osiedli. Wielokrotnie zaznaczali oni potrzebę wyremontowania chodników, stworzenia placów zabaw i siłowni na powietrzu, czy też zmian w komunikacji, infrastrukturze drogowej oraz rowerowej. Znajdziemy też propozycje kulturalne i edukacyjne. Jak podkreślił wiceprzewodniczący radomskiej Nowoczesnej, Marcin Hetman: „Wiele zmian proponowanych przez radomian można byłoby zrealizować jedną prostą decyzją i przy wydaniu niewielkich środków. Potrzeba jednak chęci. Chęci ze strony władzy. Niestety w ostatnich latach każda ekipa rządząca w naszym mieście tylko udaje, że słucha ludzi, a tak naprawdę rządzi miastem zza zamkniętych drzwi swoich gabinetów. Dlatego Radom potrzebuje Nowoczesnej, zmian i świeżości, którą oferujemy.”
Jak podkreślają przedstawiciele ugrupowania Ryszarda Petru dowodem na lekceważenie ludzi przez władzę jest chociażby zignorowanie petycji, w której mieszkańcy Oboziska zaproponowali stworzenie nowego parkingu na osiedlu. „Parking, o który wnioskowaliśmy wspólnie z mieszkańcami rozwiązałby wiele problemów komunikacyjnych Oboziska. Niestety, po wielu tygodniach oczekiwania na odpowiedź, Urząd Miasta postanowił zlekceważyć ten problem odrzucając nie tylko lokalizację przeze mnie zaproponowaną, ale i nie proponując żadnego alternatywnego rozwiązania. Jest to kolejny dowód, że w Radomiu potrzebna jest zmiana. Tym razem prawdziwa, prospołeczna.” – uważa Adam Fundowicz, autor petycji, pod którą podpisało się ponad 500 osób. Jego zdaniem Budżet Obywatelski jest jednak dobrym narzędziem do podjęcia kolejnych działań, dlatego też zgłosił do niego projekt stworzenia dodatkowych miejsc parkingowych na osiedlu. To jednak nie wszystko.
Parking na Obozisku, otwiera bowiem długą listę projektów zgłoszonych przez członków Nowoczesnej do Budżetu Obywatelskiego. Większość z nich dotyczy pomysłów, które radomianie umieścili na Mapie Potrzeb. Jak mówił nam Patryk Fajdek: „Nowoczesna wykorzysta wszelkie możliwe narzędzia by zrealizować te oddolne propozycje. Będziemy o nich głośno mówić, tworzyć petycje do Prezydenta Radomia i zgłaszać wnioski do kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego. Tylko do tegorocznej zgłosiliśmy kilkadziesiąt projektów. Chcemy bowiem by Mapa Potrzeb nie była jednorazową akcją. To ma być podstawa naszego programu, naszych działań.”
Wywiad opublikowano na łamach Tygodnika “7 dni”.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?