Nowoczesna o niebezpieczeństwie podziału województwa

Przedstawiciele Nowoczesnej: Katarzyna Kalinowska, Paweł Rabiej, poseł Zbigniew Gryglas, posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Marcin Podsędek, na zwołanej dziś Sejmie konferencji prasowej, mówili o niebezpieczeństwach oraz warunkach związanych z podziałem województwa mazowieckiego.
Jak zauważyli PiS, chce dzielić Mazowsze na sucho, aby zgarnąć łupy polityczne. Tymczasem mieszkańcy Mazowsza muszą mieć pewność, że na takim podziale nie stracą. Z tego powodu .Nowoczesna powoła grupę ekspercką, w której zasiądą wybitni przedstawiciele nauki i doświadczeni samorządowcy. Celem jej pracy będzie przeprowadzenie symulacji, kalkulacji dotyczących nowego podziału administracyjnego.
Zdaniem członka Zarządu Krajowego Nowoczesnej, Pawła Rabieja, „bezmyślny podział województwa mazowieckiego byłby jak wyjęcie komuś serca. Warszawa i Mazowsze to jeden organizm.”
Przedstawiciele Nowoczesnej uważają, że o nowym podziale województwa możemy rozmawiać po spełnieniu przez rząd trzech warunków:
1. Posiadanie pewności, że obniżeniu nie ulegnie poziom życia mieszkańców województwa (np. w zakresie dostęp do komunikacji, kultury).
2. Stworzenie sensownego programu metropolitalnego dla Warszawy.
3. Zapewnienie odpowiednio długiego, rozłożonego w czasie procesu wprowadzania zmian oraz poznanie kosztów administracyjnych związanych z powołaniem nowego województwa.

Zauważono ponadto, że dla bardziej sprawiedliwego podziału środków unijnych wystarczy jedynie podział statystyczny, który możliwy będzie dopiero po 2020 roku. Ugrupowanie wyraziło również obawę, że PiS nowym podziałem administracyjnym pragnie odwrócić niekorzystną dla siebie sytuację w samorządach.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?