Uratujmy IN VITRO

30 czerwca przestał funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna zaapelowała dziś do samorządów, w tym do władz Warszawy, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów. – Nowoczesna zawsze kibicowała parom, które starały się o dziecko. Finansowanie metody in vitro powinno być ważnym elementem polityki prorodzinnej. Taki jest też postulat programu Nowoczesnej – powiedział Michał Stasiński, poseł Nowoczesnej. Zapowiedź przywrócenia finansowania in vitro znalazła się w ogłoszonym niedawno programie Nowoczesnej. Choć dzięki zabiegom in vitro przyszło na świat ponad 5 tys. dzieci, rząd nie przedłużył działania programu z powodów ideologicznych.
Liderzy Nowoczesnej zaapelowali do samorządów, by to one wprowadzały programy finansujące in vitro – w ramach własnych programów polityki zdrowotnej, na co pozwalają im przepisy. Zdecydowały się na to m.in. Częstochowa, Sosnowiec, Łódź i Poznań, a krok ten rozważają też inne miasta.
Nowoczesna wezwała do wprowadzenia podobnego projektu m.in. władze Bydgoszczy oraz Warszawy. – W Warszawie mamy dobry obywatelski projekt finansowania in vitro złożony w kwietniu, pod którym podpisało się 18 tys. osób. Apeluję, aby prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rada Miasta wprowadziły ten projekt – powiedział Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu Warszawa.
Nowoczesna zaapelowała do samorządów w całym kraju o wprowadzenie finansowania in vitro z własnych środków. Udostępniła również organizacjom miejskim i obywatelskim wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy.

Można go pobrać na stronie: nowoczesna.org/uratujmy-in-vitro.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?