W Powiecie Pruszkowskim powołano Lokalne Partnerstwo Środowisk Demokratycznych

W dniu 22 czerwca w Pruszkowie, liderzy ruchów obywatelskich oraz środowisk politycznych zawiązali Lokalne Partnerstwo Środowisk Demokratycznych. Deklarację powołania partnerstwa podpisali reprezentanci powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej RP, Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz KOD Powiatu Pruszkowskiego. Ta lokalna „unia ponad podziałami” to efekt oddolnej inicjatywy działaczy z różnych środowisk i ugrupowań. Głównym celem Partnerstwa będzie wspieranie działań na rzecz rozwijania aktywności obywatelskiej mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego.

– Partnerstwo to wyzwanie, jak każda nowa inicjatywa, w której uczestniczą ludzie o różnych poglądach i przekonaniach. Jednak sytuacja w Polsce wymaga działań, także tych lokalnych, w których pokazujemy, że potrafimy działać wspólnie i ponad podziałami – mówi Nikodem Wierzbicki, przewodniczący powiatowego koła Nowoczesnej w Pruszkowie.

Współpraca w działaniu, wspieranie dialogu pomiędzy różnymi środowiskami, konsolidacja potencjału lokalnych klubów i komitetów obywatelskich – to filary, na których opierać się będzie funkcjonowanie Lokalnego Partnerstwa Środowisk Demokratycznych Powiatu Pruszkowskiego.

– Jesteśmy przekonani, że potrzebne jest większe zaangażowanie naszych środowisk w działania tj. projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, akcje propagowania idei konsultacji społecznych w odniesieniu do aktów prawa miejscowego, zachęcanie mieszkańców do udziału w sesjach rady (gmin i powiatu). To pierwsze zadania, jakie sobie stawiamy jako Lokalne Partnerstwo – mówi Leszek Zarzycki, Członek Zarządu Platformy Obywatelskiej RP w powiecie pruszkowskim.

Członkowie partnerstwa otwarcie deklarują współpracę ze wszystkimi środowiskami, dla których prawa i wolności obywatelskie, zagwarantowane w Konstytucji RP, są istotnym i niezbywalnym fundamentem polskiej demokracji.

– Chcemy, aby Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej dotarła do każdego domu na obszarze Powiatu Pruszkowskiego, dlatego razem z naszymi partnerami będziemy aktywnie działać na terenie wszystkich lokalnych miast i wsi. Chcemy propagować postawę „aktywnego obywatela”, który lokalnie angażuje się w działalność prospołeczną i samorządową – tak działacze lokalnego KOD-u podsumowują cele powołania Lokalnego Partnerstwa Środowisk Demokratycznych.

POLSKA LOKALNA DZIAŁA – to motto i hasło przewodnie nowego partnerstwa, które powołano do życia w Powiecie Pruszkowskim. Deklarację założycielską celowo podpisano przed budynkiem Pałacu Ślubów w Pruszkowie – bo jak mówią pomysłodawcy akcji – to miejsce symboliczne, które dodatkowo znajduje się w samym centrum Pruszkowa, naszego miasta powiatowego.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?